Καλές εμφανίσεις από τους αθλητές του Γυμναστικού στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Π/Κ

Στο Άργος Ορεστικό βρέθηκε η αγωνιστική ομάδα Παίδων/Κορασίδων του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας το Σάββατο 31/03/2018 προκειμένου να λάβει μέρος στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς, το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Π/Κ που διεξήχθη στο ΔΑΚ Άργους Ορεστικού με συμμετοχή 21 σωματείων από τις ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου, Δυτ. Μακεδονίας και Τ.Ε. Κερκύρας.

Ο Γ.Σ Λευκάδας συμμετείχε με 10 αθλητές/τριες σε δρόμους, ρίψεις, άλματα και σκυτάλες και κατέκτησαν 4 μετάλλια. Μεγάλος απών ο Κων/νος Ζαμπέλης που ήταν τραυματίας.

Οι επιδόσεις των αθλητών/τριών και οι θέσεις τους ήταν οι εξής:

Η Χριστιάννα Πλαγιώτη στον πρώτο της αγώνα βάδην 5000μ σε επίσημο αγώνα πέτυχε χρόνο 32’ 49’’ 78 και κατέλαβε την 1η θέση.

Η ίδια αθλήτρια  στα 1500μ με επίδοση 5’ 54’’ 52  κατέλαβε την 3η θέση.

Η Γεωργιάννα Ιωακειμίδη με πρόβλημα τραυματισμού έκανε μόνο δύο άλματα (ένα στα 1,53μ και ένα στα 1,55μ) προκειμένου να πιάσει το όριο πρόκρισης και κατέλαβε τη 2η θέση.

Ο Κων/νος Φυτόπουλος στην πρώτη του κούρσα στα 400μ εμπ με επίδοση 1’ 02’’ 23 κατέλαβε τη 2η θέση.

Η Μιχαέλα Θειακού στη σφαιροβολία με βολή στα 9,68μ κατέλαβε την 6η θέση.

Ο Ντοριάν Χότζα στα 200μ με επίδοση 25’’ 90 κατέλαβε την 7η θέση.

Η Εύα Καββαδά στα 100μ με επίδοση 14’’ 11 κατέλαβε την 9η θέση.

Η Ζωή Ζακυνθινού στα 100μ με επίδοση 14’’ 62 κατέλαβε την 16η θέση.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ των Κορασίδων, αποτελούμενη από τις Ζωή Ζακυνθινού, Εύα Καββαδά, Ασπασία Κατωπόδη και Γεωργιάννα Ιωακειμίδη με χρόνο 55’’ 29 κατέλαβε την 7η θέση.

Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ100μ των Παίδων, αποτελούμενη από τους Αναστάση Μαργέλη,  Κων/νο Φυτόπουλο, Ντοριάν Χότζα και Δημήτρη Χαλικιά δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν την τρίτη αλλαγή και ακυρώθηκαν.

Συνολικά βαθμολογήθηκαν 8 στα 10 παιδιά και ο σύλλογος κατέλαβε την 8η θέση σε σύνολο 21 σωματείων.

Επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις για τους αθλητές του Γυμναστικού Συλλόγου είναι στις 14 Απριλίου στα Ιωάννινα όπου θα λάβουν μέρος οι μικροί αθλητές των ακαδημιών στην «11η Δωδωναία συνάντηση ακαδημιών» και το επόμενο Σαββατοκύριακο 21 Απριλίου, επίσης στα Ιωάννινα θα διεξαχθεί το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παμπαίδων/Παγκορασίδων Α’.