3 ατομικά ρεκόρ και 5 μετάλλια ο Γυμναστικός στα 7α Γιτάνεια

Την Κυριακή 05/06/2018 ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε με 15 αθλητές και αθλήτριες σε ημερίδα στίβου με την επωνυμία «7α Γιτάνεια» στο Δημοτικό Στάδιο Ηγουμενίτσας. Τον αγώνα συνδιοργάνωσε ο Γ.Σ. Πρωτέας Ηγουμενίτσας με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου, την ΠΕ Θεσπρωτίας και την υποστήριξη του Δήμου Ηγουμενίτσας.

Στα αγωνιστικά, οι αθλητές μας τα πήγαν πολύ καλά, αφού σημειώθηκαν τρία ατομικά ρεκόρ (Θειακού, Φυτόπουλος, Καββαδά) και κατέκτησαν 5 μετάλλια (2 χρυσά, 2 αργυρά και 1 χάλκινο). Πιο αναλυτικά:

Ο Κων/νος Φυτόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία ΠΠΑ’ με φανταστική βολή στα 14,84μ που αποτελεί και ατομικό ρεκόρ. Επίσης κατέκτησε και ασημένιο μετάλλιο στο μήκος με μέτριο άλμα στα 5,47μ, αφού τα δυο αγωνίσματα διεξαγόταν ταυτόχρονα.

Η Μιχαέλα Θειακού κατέκτησε επίσης το χρυσό μετάλλιο σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ στη σφαιροβολία ΠΚΑ’ με βολή στα 10,35μ, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο το όριο πρόκρισης που είναι 10,50μ.

Η Εύα Καββαδά έτρεξε τα 80μ ΠΚΑ’ σε 10’’67, που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ και αφήνει υποσχέσεις για κάτι καλό στο Πανελλήνιο που έπεται.

Η Εύα Σινάνι κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στη ρίψη μπάλας 1κλ ΠΚΒ’ με βολή στα 8,20μ.

Στα 60μ ΠΚΒ’ η Μιργιάνα Βαλλιανάτου με χρόνο 9’’02 κατέλαβε την 4η θέση και η Ειρήνη Ρεκατσίνα στο ίδιο αγώνισμα κατέλαβε την 9η θέση με χρόνο 9’’12.

Στο μήκος ΠΚΒ’ η Κων/να Δρακάτου με άλμα στα 3,60μ κατέλαβε την 6η θέση.

Στα 50μ ΜΙΝΙ ΠΚΒ’ η Κατωπόδη Δέσποινα με καλή κούρσα και χρόνο 7’’40 κατέλαβε την 5η θέση, η Έλενα Γαζή με 7’’93 την 9η θέση, η Ιωάννα Βλάχου με 8’’06 την 13η και η Ιωάννα Μέρελη με 8’’16 την 17η θέση σε σύνολο 68 αθλητριών.

Στη ρίψη μπάλας 1κλ ΜΙΝΙ ΠΠΒ’ ο Κωστής Χόρτης με βολή στα 8,60μ κατέλαβε την 5η θέση και ο Φοίβος Γεωργάκης με 6,50μ κατέλαβε την 9η  και τέλος

Ο Σπύρος Κονιδάρης στα 50μ ΜΙΝΙ ΠΠΒ’ με χρόνο 8’’05 κατέλαβε την 8η θέση και ο Μάριος Μεσσήνης με χρόνο 2’11’’ 11 στα 600μ ΜΙΝΙ ΠΠΒ΄ κατέλαβε την 9η θέση.

Με αυτό τον αγώνα έκλεισαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των ακαδημιών και οι προπονήσεις των τμημάτων συνεχίζονται κανονικά μέχρι το Σάββατο 16/06/2018 που θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για το κλείσιμο της προπονητικής χρονιάς. Το αγωνιστικό τμήμα θα συνεχίσει κανονικά μέχρι τα πανελλήνια πρωταθλήματα της κάθε κατηγορίας.